היחידה העוסקת בנושא

 
     
 

 אכיפה ממוקדת בתחומים: מתקני משחקים, מתנפחים, מתקני לונה פארק ומגלשות מים

 
 
​במסגרת סמכויות הממונה על התקינה, מבוצעת אכיפה נרחבת בתחום בטיחות ילדים במרחב הציבורי. אכיפה זו, המבוצעת על ידי מפקחי מינהל התקינה, מתמקדת בארבעה תקנים רשמיים: 
  1. מתקני משחקים מתנפחים - אשר חל עליהם תקן ישראלי רשמי, ת"י 5378.
  2. מגלשות מים בבריכות שחייה ופארק מים - אשר חל עליהם תקן רשמי ת"י 1605 חלק 1.
  3. מכונות ומבנים של ירידים ומתקני שעשועים (מתקני לונה פארק) - אשר עליהם חל תקן רשמי ת"י 1604 חלק 1.
  4. מתקני משחקים בגנים ציבוריים ומתקני רב מרחב במקומות סגורים - אשר עליהם חל תקן רשמי ת"י 1498 על חלקיו.
 

הוראות תקנים רשמיים

​בהתאם להוראות תקנים רשמיים אלו, חל איסור להפעיל את המתקנים ללא מילוי כל התנאים להפעלתם הבטוחה בהתאם לדרישות בתקן הרשמי. סעיפים 9(א) ו-9(א1) לחוק התקנים​ קובעים איסור על אדם לייצר, למכור, לייבא, לייצא ולהשתמש בכל עבודה, במצרך שאינו עומד בהוראות תקן רשמי וכן לתחזק, להתקין או להפעיל מצרך רק בהתאם להוראות שנקבעו לשם כך בתקן הרשמי, אם נקבעו.
 

דרישות מפקחי מינהל התקינה

​במסגרת תהליך האכיפה מבקשים מפקחי מינהל התקינה מראשי עיריות, מועצות-מקומיות ומועצות-אזוריות להפעיל את סמכויותיהם על פי דין ולדרוש כי בטרם יינתן רישיון עסק/ או יחודש רישיון עסק למתקן אשר נדרש לרישוי, תקפיד הרשות המוסמכת להתנות את רישיון העסק או את חידושו גם, בין היתר, בקיומן תעודות הבדיקה הרלוונטיות והמוכיחות כי התקיימו הוראות התחזוקה ו/או ההתקנה של מתקני השעשוע וזאת במטרה להבטיח בטיחותם של המשתמשים במתקנים אלו.
 

מבצעי אכיפה ממוקדים

​בנוסף יוצאים מפקחי מינהל התקינה למבצעי אכיפה ממוקדים בהם נבדקים מתקנים שונים בכל רחבי הארץ לעמידה בדרישות התקנים הרשמיים. במסגרת תהליך האכיפה נבדקים המתקנים עצמם וכן תעודות הבדיקה הרלוונטיות. במידה שהמתקן או האתר נמצאים לא תקינים, מפעיל הממונה על התקינה את כל הסמכויות המצויות בידיו: לסגור את המתקן, לקנוס את המפעיל, לפעול כנגדו בצווים מינהליים ו/או לפרסם אזהרות לציבור.
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
  
  
  
מצאתם אי-דיוקים? יש לכם הצעות ייעול? עדכנו אותנו