כלים ומאגרי מידע

יחידות העוסקות בנושא

 
     
 

כנס לשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה בנושא הטמעת החדשנות והמו"פ בתעשייה המסורתית

 
 
הודעה לעיתונות
15/05/2014 00:00
אגף בכיר תקשורת, הסברה ופרסומים, המדען הראשי
 
 

 
 
 
חדש

​שר הכלכלה, נפתלי בנט: "הבעיה הקשה ביותר בכלכלה הישראלית היא אי השוויון. לא ניתן להשלים עם מציאות בה מחצית מהעובדים משתכרים פחות מ-6,300 שקלים לחודש".

 

שר הכלכלה אמר את הדברים בכנס המדען הראשי במשרד הכלכלה בנושא הטמעת החדשנות והמו"פ בתעשייה המסורתית. השר בנט הודיע למשתתפי הכנס כי לא תהיה מגבלת תקציב להשקעה בחדשנות בתעשייה המסורתית. כל מי שיפנה עם תוכנית טובה – יקבל סיוע!
 
המדען הראשי במשרד הכלכלה, אבי חסון, השיק הבוקר תכנית חדשה לחברות מתחילות בתעשייה מסורתית הכוללת הליך מקוצר להגשת בקשת סיוע במו"פ: "המשימה שלנו כיום, היא למצות את הערך הכלכלי ולגרום לחברות להיות גדולות יותר ושלמות יותר, אנו שואפים לחברות בעלות פריון גבוה, הגברת חדשנות ומוכוונות ליצוא".
 
ההליך המקוצר מיועד לחברות המבקשות מענק עד 1 מיליון ₪ ויכלול טפסים חדשים קלים למילוי והתחייבות למתן מענה לתהליך מלא במקסימום 10 שבועות. התוכניות החדשות למגזר התעשייה המסורתית הוכרזו במסגרת כנס המדען הראשי להטמעת החדשנות והמו"פ בתעשייה המסורתית.

 

 

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.
 בשעה זו מתקיים במלון דן פנורמה בתל אביב, כנס לשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה, העוסק בהטמעת החדשנות והמו"פ בתעשייה המסורתית. בראש מטרות הכנס, הרחבת החברות מתחום התעשייה המסורתית המסתייעות בתכניות התמיכה של המדע"ר, סקירת מגוון התכניות והחידושים שחלו בהן ומתן פלטפורמה למענה לשאלות פרטניות של נציגי החברות השונות אודות התכניות וההצטרפות אליהן. בנוסף יושק בכנס הליך הגשה מקוצר לתכניות מו"פ בהיקף כספי נמוך.
 
לכנס, המתקיים במעמד שר הכלכלה, נפתלי בנט, יו"ר התאחדות התעשיינים, צבי אורן, המדען הראשי במשרד הכלכלה, אבי חסון ובכירים נוספים, הגיעו 400 משתתפים בהם מנכ"לים, מנהלי פיתוח והנדסה, מנהלי כספים של חברות מתחום התעשייה המסורתית ונציגי חברות שטרם נעזרו בתכניות המדע"ר. במהלך הכנס הוצגו עדכונים בנוגע לתנאי התמיכה בתכנית התעשייה המסורתית ובראשה הענקת פטור מתשלום תמלוגים לתכניות של חברות קטנות ובינוניות מתחילות במו"פ והשקת הליך הגשה מקוצר לתכניות מו"פ בהיקף כספי נמוך,  בכדי לעודד ולהקל על חברות מתחום התעשייה המסורתית להצטרף למשפחת החברות המיישמות תהליכי חדשנות ומו"פ על ידי צמצום החסמים העומדים בפניהם.
 
כן הופיע בכנס הד"ר אמיר זיו-אב, לשעבר המדען הראשי במשרד התחבורה, שהרצה בנושא "שיפור כושר התחרות של התעשייה המסורתית הודות לאופטימיזציה, חדשנות והנדסת ערך", העוסקת בהצעות לשיפור כושר התחרות והרווחיות בתעשייה המסורתית.
 
שר הכלכלה, חה"כ נפתלי בנט, ציין כי משרד הכלכלה שם פועל ברצינות לקדם את החדשנות בתעשייה המסורתית. "אם לא נזריק לתעשייה המסורתית את יסוד החדשנות – היא פשוט לא תתקיים", ציין השר. בנט התייחס לשוק העבודה וציין כי הבעיה הקשה ביותר בכלכלה הישראלית היא אי השוויון. "לא ניתן להשלים עם מציאות בה מחצית מהעובדים משתכרים פחות מ-6,300 שקלים לחודש.  למשתתפי הכנס, הודיע השר בנט כי לא תהיה מגבלת תקציב להשקעה בחדשנות בתעשייה המסורתית. כל מי שיפנה אלינו עם תוכנית טובה – יקבל סיוע!
 
צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים בירך על המסלול החדש והמקוצר לעידוד חדשנות בתעשייה המסורתית הקטנה והבינונית, שהמדען הראשי יצר בשיתוף פעולה עם התאחדות התעשיינים ואמר: ״יש לחזק תעשיה אותנטית מקומית״ אמר אורן, ״לשמחתי גדל פה דור של צעירים ׳חוצפנים׳ במובן הטוב של המילה, שמוכנים ללכת אחרי החלום שלהם ועלינו לסייע להם- לחלוק עימם את הסיכון ולדחוף אותם קדימה. זה בדיוק מה שעושה המדען הראשי ועושה טוב".
 
מר אבי חסון, המדען הראשי במשרד הכלכלה: "מדינות העולם מבינות כיום יותר מאי פעם שחדשנות זה לא משהו שנלמד באוניברסיטאות אלא דבר הכרחי וחיוני לכל כלכלה ומשק. המשימה שלנו כיום, היא למצות את הערך הכלכלי ולגרום לחברות להיות גדולות יותר ושלמות אנו שואפים לפריון גבוה ולהגברת חדשנות ומוכוונות ליצוא. כל זאת, לצד הבטחת התחרותיות העתידית. אנו חיים בעידן של חוסר וודאות בשוק הגלובאלי,  אנו חיים בעידן של מפנה היסטורי לפעילות במדינות ה – BIRC בדגש על מדינות סין והודו. העולם הכלכלי החדש, הוא עולם של שיתופי פעולה. הלחץ של הגלובליזציה והצורך להתחרות במוצרים מיובאים, הוא בוודאי נכון בתעשייה המסורתית והאתגר הוא לייצר את הבידול שיאפשר להתחרות אל מול כולם. אנו לא מצפים מהחברות בענף למה שאנו מצפים מהחברות בעולם ההיטק. האתגרים הם אדירים ואנו מבינים את זה. זה דורש שינוי בכל הארגון וזה נורא קשה. מדובר באתגר אדיר אבל זו המטרה שלנו – לתת את אותה הדחיפה שתאפשר לחברות בתעשייה המסורתית לפתח את 'הדבר הבא'. אנו נעזור לכם – נמפה את הפערים, האתגרים והקשיים ובאמצעות המכינה למו"פ, נסייע לכם להגיש בקשה. המטרה שלנו היא הנגשה- אנו מסתכלים על הטפסים.. על הבירוקרטיה ואנו מבינים כמה זה קשה. אנו פועלים להנגיש את המידע באמצעות פרסומים, מוקד שירות לקוחות והיום אנו מכריזים על התכנית החדשה – רק ללקוחות התעשייה המסורתית: טפסים פשוטים, בהירים, נגישים והתחייבות לזמן טיפול – תוך עשרה שבועות מיום הגשת הבקשה". 
התכנית לעידוד חדשנות בתעשייה המסורתית נועדה לסייע לאותן החברות מהתחום אשר טרם התנסו במחקר ופיתוח ומעוניינות ליישם תהליכי חדשנות בכדי לשדרג את כושר ההתמודדות שלהן הן בשוק המקומי והן בשוק הגלובאלי. חדשנות זו משמעותה: פיתוח מוצרים חדשים, שיפור מוצרים קיימים, שיפור תהליכים וכדומה. במסגרת התכנית מקבלות החברות את כל ההטבות המוקנות לכל חברה המגישה תכניות במסגרת קרן המו"פ והכרה בהוצאות ייחודיות לחברות מתחום התעשייה המסורתית.
אבי חסון, המדען הראשי
המדען הראשי, אבי חסון, בכנס