כלים ומאגרי מידע

יחידות העוסקות בנושא

 
     
 

קנס הוטל על חברת 'ביג זול ישראל 1997 בע"מ' ומנהלה שהורשעו בעבירות לפי חוק הגנת הצרכן

 
 
הודעה לעיתונות
07/12/2014 00:00
אגף בכיר תקשורת, הסברה ופרסומים, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן
 
 

 
 
 
חדש
​בעקבות פעילות משולבת של הרשות להגנת הצרכן ומשרד הכלכלה: קנס בגובה 60 אלף ש"ח הוטל על חברת 'ביג זול ישראל 1997 בע"מ' ומנהלה שהורשעו בעבירות לפי חוק הגנת הצרכן.

תמצית הוראת המנכ"ל

נוסח זה הנו תמצית מידע בלבד הניתן כשירות לקוראי ההוראה ואינו נוסח מחייב. המסמך המחייב הנו הוראת המנכ"ל המלאה התקפה והמפורסמת לציבור.
​​בית משפט השלום בחיפה הרשיע את חברת 'ביג זול ישראל 1997 בע"מ' בעבירות לפי חוק הגנת הצרכן וגזר על החברה ועל מנהלה יחד קנס פלילי בסך 60.000₪ והתחייבות להימנע מעבירה במשך 3 שנים בסך 100,000 ₪. השופט ד"ר זאיד פלאח קבע כי החברה ומנהלה ביצעו עבירות של אי הצגת מחירים והטעיה במבצע בתיקים שצורפו במסגרת הסדר טיעון. מנהלה בפועל של החברה הורשע גם הוא בביצוע העבירות במסגרת חובתו כנושא משרה וגזר עליו קנס בסך 10,000 ₪ או חודשיים מאסר תמורתו וכן התחייבות להימנע מעבירה במשך 3 שנים בסך 20,000 ₪ שאם לא כן ייאסר ל- 24 שעות.

המדובר בחברה שהינה בעלים של רשת חנויות מרכולים בצפון הארץ. חוקרי מחוז חיפה והצפון במשרד הכלכלה גילו במסגרת ביקורי פיקוח שביצעו במהלך שנת 2012 ושנת 2013 בסניפים בנצרת עילית, בעוספיה, במגדל העמק ובעפולה כי החברה מבצעת עבירות רבות על חוק הגנת הצרכן. 

 
לאחר גיבוש הראיות בתיקי החקירה הגישה תובעת הלשכה המשפטית, עוה"ד רחל בורנשטיין, כתב אישום במרץ 2014. מכתב האישום עולה כי הנאשמת לא הציגה מחירים כנדרש וכן הטעתה צרכנים.
 
 
לדוגמא, מספר רב של מוצרים שנבדקו על ידי החוקרים לא הוצגו מחירים המוצרים כלל. כמו כן לגבי מוצרים רבים נמצא כי קיים הבדל בין המחיר המוצג על גבי המוצר למחיר שנגבה בקופה מהלקוח בגין אותו המוצר. בנוסף, במסגרת שילוט שהוצג בחנות בדבר מכירה מיוחדת, גודלן של האותיות שציינו את מחירי הטובין ליחידה בודדת היה מזערי בניגוד להוראות תקנות הגנת הצרכן בהיקשר זה. 
  
 
במסגרת הסדר שנערך בבית משפט השלום בחיפה הודו הנאשמים בביצוע העבירות, שני התיקים אוחדו וצורף תיק חקירה נוסף אשר בו נחקרה עבירת הטעיה במבצע בהתייחס לקמח לבן. בהמשך להודאתם הרשיע השופט ד"ר זיאד פלאח את הנאשמים בביצוע העבירות והצדדים טענו לעונש.  

 
ב"כ משרד הכלכלה, עוה"ד רחל בורנשטיין טענה כי מדובר בכמות גדולה של פריטים ומההתנהלות ניתן ללמוד על ביצוע העבירות באופן שיטתי. לאור האמור, טענה עו"ד בורנשטיין כי יש לגזור על הנאשמים קנס מרתיע התואם את חומרת העבירה לאור החשיבות בקיום חובות בסיסיות של עוסק מול צרכן בבית העסק, על מנת שזה יוכל לכלכל את צעדיו, המהוות בסיס להבטחת מסחר הוגן ומפגש רצונות אמיתי בין הצדדים. לצד זאת, הדגישה התובעת את החשיבות היתרה באכיפת חוקי הצרכנות דווקא באזורי הפריפריה, על מנת להגן על הצרכן החשוף יותר לעבירות, בשל העובדה שאין בידיו את מגוון הבחירות הקיימות באזורי מסחר מרכזיים. התביעה פנתה לבית המשפט לגזור עונש מרתיע והתחייבות על מנת להטמיע ערכים אלה בחברה.  

 
ב"כ הנאשמים טען להיות הנאשמת חברה משפחתית פריפריאלית וטען, בין השאר, כי הנאשמים הודו בביצוע העבירות, כי המדובר בחקיקה דרקונית הקשה לביצוע וכמו כן ביקש שבית המשפט יתחשב בכך שהמדובר בחברה המעסיקה 150 עובדים וקנס גדול בסדר של עשרות או מאות אלפי שקלים יגרום לסגירת הסניפים ופיטורי העובדים. 
 
בימים אלה (17.11.14) גזר בית משפט השלום את דינם של הנאשמים וקבע כי על הנאשמת יוטל קנס פלילי בסך 50,000 ₪ וכן התחייבות להימנע מעבירה למשך 3 שנים בסך 100,000 ₪. על מנהל החברה, הוטל קנס בסך 10,000 ₪ וכן התחייבות להימנע מעבירה במשך 3 שנים בסך 20,000 ₪. השופט קבע עוד כי "על הנאשם להבין שחובה לקיים את הוראות החוק ואם הוראות אלה מכבידות עליו לטעמו עליו לפנות אל המחוקק ולא להגיע לבית המשפט ולטעון שאותה הכבדה מקשה עליו לעמוד בהוראות החוק" וכי יש לשמור על חוקי המדינה ללא הבדל של מיקום גאוגרפי "ועל אחת כמה וכמה באותם מקומות מרוחקים והקרויים פריפריה ששם אין לצרכן את המבחר הקיים במרכז הארץ". 

 
עו"ד תמר פינקוס הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן: "תיקון 39 לחוק הגנת הגנת הצרכן - המקנה לרשות סמכות מנהלית להטלת עיצומים כספים - יאפשר לרשות למקד את האכיפה הפלילית בהפרות החוק הקשות ולספק מענה כמעט מידי בתחום האכיפה המנהלית. זאת, תוך הפעלת מנגנון מהיר, גמיש ויעיל של עיצומים כספיים מרתיעים כלפי מפרי חוק. תיקון לחוק הינו מהפכני המחזק את מעמדו של הצרכן ותשנה את פני הצרכנות בישראל."