ענף הפלסטיק והגומי בישראל

 
 
 

עובדות על ענף הפלסטיק והגומי

הנה כמה עובדות מעניינות שיתכן כי לא ידעתם על ענף הפלסטיק והגומי:
 
  • ענף הפלסטיק והגומי כולל בתוכו כ-500 יצרנים ישראלים, ומועסקים בו 23,700 עובדים
  • היצוא השנתי של ענף זה הוא בהיקף של כ- 2.6 מיליארד דולר. זהו סכום המייצג כ- 6% מתוך כלל היצוא התעשייתי של ישראל. ענף זה בולט לטובה בתוך התעשייה המסורתית של ישראל ביצאו לחו"ל כמחצית מתוצרתו התעשייתית, הרבה מעל לשיעור היצוא המושג בתעשיות מסורתיות אחרות של מוצרים מוגמרים.
  • ענף הפלסטיק והגומי מורכב מכ- 90% מכירה של מוצרי פלסטיק ועוד כ- 10% מכירה של מוצרי גומי.
  • היצוא של מוצרי פלסטיק וגומי מישראל לחו"ל הוא אדיר בהיקפו וכולל בתוכו אלפי מוצרים הנמכרים כמעט לכל מדינות העולם. מדובר במוצרים פשוטים וגם במוצרים מורכבים. המוצרים הפשוטים הם לדוגמא: יריעות, לוחות וצנרת המשמשים לענפי הבנייה והתשתית ואף החקלאות, אשר נמכרים בפרט למדינות מתפתחות. המוצרים המתוחכמים הם לדוגמא: חלקים של ציוד רפואי, אריזות גמישות חכמות וחלקי רכב ותעופה, הנמכרים ללקוחות שהם מהדרגה הראשונה במדינות מפותחות בעולם המערבי.
  • בהיקפו הכספי, היצוא למדינות אירופה תופס כ- 60% מתוך הייצוא בעוד היצוא לצפון אמריקה תופס עוד כ- 20% מתוך יצוא מוצרי הפלסטיק והגומי . שאר היצוא מופנה לאסיה, דרום אמריקה ואוקיאניה.
  • למרות שענף ייצור הפלסטיק והגומי בישראל הוא ענף ייצוא ראוי, הרי הוא סובל לאחרונה מקיטון מה ביצוא עקב דולר ויורו חלשים בהשוואה לשקל החזק. אך עדיין ניתן להצמיח את יצואו של הענף בשיעור ניכר. צמיחה כזו תוביל ליצירה של מקומות עבודה נוספים.
Depositphotos_11063697_xs.jpg
 

מה צופן העתיד לתעשיית הפלסטיק והגומי כחול לבן בישראל?

ההערכה* היא כי צמיחה בטכנולוגיית ההזרקה (שהיא שיטה מדויקת לעיבוד מוצרים מורכבים בעלי שלושה ממדים ואשר למכונת ההזרקה יש שני
חלקים עיקריים: יחידת ההזרקה ויחידת הסגירה) תושג דרך:
 
א. הגדלת משקלה היחסי של ההזרקה המדויקת ביישומים כגון: חקלאות (מסננים וכד'), הובלת כימיקלים בתעשייה (ברזים וכד'), תקשורת (סלולרים וכד'), רפואי ונק"ל.

ב. שילוב גובר של חלקי אלקטרוניקה בפלסטיקה - ייצור של מכלול משותף פלסטי-אלקטרוני.

ג. הגדלת השימוש בחומרים מרוכבים** (בתהליך כבישה, כמו של פלסטלינה)
כך, ניתן לייצא אפילו ארונות סעף (לדוגמה ארון שממנו מסתעפים קווי-הטלפון) לתחום התשתית והבנייה.

**חומרים מרוכבים הם שילוב מקרוסקופי של שני חומרים שונים או יותר, אשר קיימת התאמה בשטח הפנים שלהם. אלו הם חומרים המכילים משריינים כמו סיבים או חלקיקים, הנתמכים על ידי חומר מאגד – מטריצה. הם משמשים בעיקר ליישומים הנדסיים או מבניים, ניתן לחלק את החומרים המרוכבים למשפחות בכמה אופני חלוקה: לפי סוגי השריון , (סיבים רציפים, סיבים קצוצים, פתיתים), לפי סוגי הסיבים, לפי סוגי המטריצות, לפי סוגי השימושים ועוד.

ד. יצוא של מוצרים עתירי נפח אל לקוחות הנמצאים בסמוך לנמלי ים בחוף המזרחי של ארה"ב. המתחרה האמריקאי ישלם יותר עבור הובלה יבשתית עד אליהם.
 

צמיחה בטכנולוגיית שיחול (אקסטרוזיה)

(שיטה המתאימה לייצור מוצרי פלסטיק בעלי צורת חתך קבועה ואורך אינסופי. חומרים הניתנים לשיחול פלסטיק הינם PVC רך, PVC קשיח, ABS וכו'. השיטה בעל יתרונות רבים המוזילים את עלויות הייצור) תושג דרך:

א.העמקת החדירה לפלחי שוק מתמחים בתוך החקלאות בשווקים מערבים מפותחים.

ב. העמקת הייצוא לשווקים הצומחים והמתפתחים, כמו דרום אמריקה, אפריקה והרפובליקות של דרום בריה"מ לשעבר, במוצרי תשתית ובנייה וגם חקלאות.

ג. הגדלת השימוש בחומרים מרוכבים מאפשרת לייצא מוצרים אפילו לענפי תשתית ובניה. זוהי מעין אקסטרוזיה.

צמיחה כזו ביצוא התעשייתי של הענף תורמת במיוחד לחיזוקם של אזורי הפריפריה מכיוון שרוב יצרני הפלסטיק, ממוקמים באזורים אלו בישראל.
 
[*המחקר בוצע במכון ציגלמן בוסס על ניתוח של נתונים רבים אודות שוקי היעד למוצרי פלסטיק וגומי בישראל ובחו"ל ועל ראיונות של חוקרי המכון עם עשרות מנהלים מתוך הענף בארץ.]

למקור פרסום המאמר וביבילוגרפיה נוספת​.
 

 
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
  
  
  
מצאתם אי-דיוקים? יש לכם הצעות ייעול? עדכנו אותנו