OECD

כלים ומאגרי מידע

 
     
 

 מינרלי קונפליקט

 
 
 

בדיקות נאותות לשרשרת אספקה במינרלים מאיזורי סיכון Conflict Minerals

​זירה הבינלאומית מתחזקת מגמה ליישום ואכיפה של בדיקת נאותות בשרשרת האספקה של מינרלים מאיזורי מחלוקת בסיכון גבוה (Conflict Minerals - בדיל, טוּנְגְּסְטֶן, טַנְטָלוּם  וזהב, שמקורם ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו או המדינות השכנות). שתי יוזמות עיקריות בתחום זה הינן הקווים המנחים של ה-OECD לשרשרת אספקה אחראית, אשר אומצו במאי 2011, וחוק Dodd Frank אשר נכנס לתוקף בארה"ב ביולי 2010 ותקנות ליישומו שפורסמו על ידי רשות לניירות ערך האמריקאית (ה- SEC) ב- 22.08.12.

 

אם חברתכם פועלת בזירה הבינלאומית והמינרלים המוזכרים ביוזמות אלו מהווים חלק משרשרת האספקה שלה, חשוב שתהיו מודעים לקווים המנחים ולחקיקה ורגולציה בארה"ב וההשלכות הפוטנציאליות שלהם על פעילותכם.
לפרטי יצירת קשר עם מחלקת ה-OECD לחץ כאן.
 
קישורים למסמכים ואתרים שימושיים:
 

סקירות ומצגות

החלטת בית משפט בארה"ב בנושא מינרלי קונפליקט
(אפריל 2014) – ניתוח החלטת בית משפט בארה"ב בנושא מינרלי קונפליקט (אנגלית). בית משפט אמריקני קבע כי החובה לפרסם את השימוש במינרלי קונפליקט פוגעת בתיקון הראשון לחוקה האמריקנית בדבר חופש הדיבור. להחלטה זו עשויה להיות השפעה על אלפי החברות המחויבות להגיש דוחות בנושא מינרלי קונפליקט עד לסוף מאי 2014, כאשר יש לעקוב ולראות מה תהיינה החלטות בתי המשפט בארה"ב בתיקים אחרים בנושא מינרלי קונפליקט.
 
 
עלון על נושא מינרלי קונפליקט
(אוגוסט 2012) – עלון לתעשייה (עברית) המתאר באופן תמציתי את הנחיות ה- OECD והחקיקה האמריקאית.
 
מצגת PPT על נושא מינרלי קונפליקט
(פברואר 2013) – מצגת הסבר מקיפה לנושא מינרלי קונפליקט (עברית) אשר הוצגה בתאריך 05/02/2012 ע"י מנהל סחר חוץ שבמשרד התמ"ת בפני נציגי התעשייה, איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתכנה ואילטם (איגוד משתמשים בטכנולוגיות מתקדמות במערכות משולבות עתירות ידע). כוללת סקירה על מינרלי הקונפליקט, פעילות ב- OECD, תקנות ה- SEC, סוגיות ביישום התקנות, כלים קיימים לתעשייה. * נא לשים לב למידע נוסף שמצוי בהערות לשקפים.
 
סקירת תקנות ה- SEC בנושא מינרלי קונפליקט
(פברואר 2013) – הסבר מקיף שהוכן על ידי מנהל סחר חוץ שבמשרד התמ"ת עבור חברות ישראליות, בנוגע לתקנות החדשות (אנגלית), סוגיות ביישום, עם דגש על חברות במורד שרשרת האספקה.
 
תרשים זרימה והבהרות ליישום תקנות ה- SEC
תרשים זרימה אינטרקטיבי (אנגלית), המתאר את דרישות תקנות ה- SEC ומספק הבהרות להגדרות השונות וסוגיות  פרטניות ביישום. הוכן על ידי חב' הייעוץ Squire Sanders.
 

תקנות, קווים מנחים– טקסט מלא

טיוטת רגולציה של האיחוד האירופי בנושא מינרלי קונפליקט
(מרץ 2014) – האיחוד האירופי פרסם טיוטת רגולציה בנושא סחר במינרלי קונפליקט (אנגלית), אשר מבוססת על הנחיות ה-OECD בנושא.

 

תקנות ה- SEC בנושא מינרלי קונפליקט
התקנות פורסמו בחודש אוגוסט 2012 במטרה ליישם את חוק Dodd Frank. התקנות מפרטות את המידע שצריך להיכלל בדו"חות השנתיים של החברות, ובפרט באילו אמצעים נקטה החברה לביצוע בדיקת הנאותות על מקורות חומרי הגלם ואיתור שרשרת האספקה שלהן. המסמך גם מתאר אילו שינויים חלו בנוסח התקנות במהלך גיבושן, תוך התייחסות לסוגיות פרשנות ספציפיות, שאלות וביקורת שהועלתה כלפי ה- SEC. תקנות ה-SEC  – המסמך המלא (באנגלית)
 
 
הנחיות בדיקת הנאותות של ה-OECD לשרשרת אספקה אחראית של מינרלים מאזורים נגועי סכסוך ואזורים בסיכון גבוה - ההנחיות (אנגלית) אומצו במסגרת כנס השרים של הארגון במאי 2011. ההתייחסות הינה למינרלים שמקורם ב"אזורי סכסוך ואזורים בסיכון גבוה" כאשר ההבנה היא שהכוונה לאזור האגמים הגדולים הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (DRC) ושכנותיה.
 

כלי עזר ליישום בדיקת הנאותות

מכתב פניה לספקים לדוגמא
"מכתב גנרי"  (אנגלית) שנוסח על סמך דוגמאות שונות, שיכול לשמש תבנית לניסוח פניה לספקים.

 

כלים שפותחו לסייע לתעשייה ליישם את הנחיות ה- SEC וה-OECD 
ארגון (EICC (Electronic Industry Citizenship Coalition וארגון (GeSI (Global E-sustainability Initiative פיתחו מספר כלים דוגמת רשימות של מתיכים "מוסמכים" (CFS (Conflict-Free Smelter Program אשר עברו בדיקה שאינם משתמשים במינרלי קונפליקט. כמו כן, ניתן למצוא תבנית לדיווח על הבדיקה בשרשרת האספקה וכן תכנה לאיסוף וניהול המידע מהספקים Dashboard (אנגלית).
 
באתר ה- CFS (אנגלית) ניתן למצוא מידע נוסף בנושא וכן קישורים לפעילות הארגונים וההתפתחויות האחרונות בתחום.
 

הודעות לעיתונות

החלטת הפרלמנט האירופאית לחייב את האיחוד האירופית לבנות כללים מחייבים בכל הקשור לפיקוח על מינראלי הקונפליקט (20.5.14)


הודעה לעיתונות מטעם ה- SEC
(אוגוסט 2012) – הודעה לעיתונות (אנגלית) שהופקה עם אימוץ התקנות החדשות על מינרלי קונפליקט  "SEC Adopts Rule for Disclosing Use of Conflict Minerals".

הודעה לעיתונות מטעם משרד התמ"ת
(אוגוסט 2012) – הודעה לעיתונות (עברית) שהופקה ע"י מנהל סחר חוץ בעקבות פרסום התקנות של רשות לני"ע האמריקאית, בשם " - Conflict Minerals יהלומי הדמים החדשים", בעקבותיה פורסמה כתבה ב"גלובס".
 

מסמכים נלווים לפעילות ה-SEC  ו-OECD

​פיילוט ה-OECD לבדיקת הנאותות (אנגלית)
ארגון ה- OECD סיים לאחרונה תכנית פיילוט ליישום ההנחיות לבדיקת נאותות של מינרלים, בשיתוף האו"ם, מדינות אזור האגמים הגדולים, וארגונים לא ממשלתיים. תכנית אחת, בת שנה, למינרלים בדיל, טונגסטן וטנטלום, התרכזה במורד שרשרת האספקה (downstream - משלב ההיתוך / זיקוק של המינרל עד המוצר המוגמר), כללה כ-  30 משתתפים - תאגידים וארגוני תעשייה שהתנדבו לקחת בו חלק, לרבות חברות רב לאומיות כגון אורקל, אלקטל, אינטל, פנסוניק, נוקיה וסימנס. תכנית נוספת בחנה את הנושא במעלה שרשרת האספקה (upstream - החוליות הראשונות בשרשרת – משלב הכרייה עד המתיך / מזקק), וכללה 56 משתתפים. פיילוט נוסף מבוצע כעת בנוגע לשרשרת אספקה של זהב.
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
  
  
  
מצאתם אי-דיוקים? יש לכם הצעות ייעול? עדכנו אותנו